Czy pompy ciepła stanowią dobre rozwiązanie grzewcze?

Ogrzewanie domu jednorodzinnego pompą ciepła, może się okazać rozwiązaniem ze wszech miar korzystnym. Przede wszystkim, dzięki tej technologii, możliwe jest znaczne ograniczenie zanieczyszczenia naszej atmosfery. To bardzo istotna kwestia, bowiem przez lata, nie zrobiliśmy w tym zakresie nic, co doprowadziło nas na skraj katastrofy klimatycznej. Jeśli więc obecnie zaczniemy na masową skalę wdrażać rozwiązanie ekologicznego ogrzewania, jest jeszcze cień szansy na odwrócenie biegu rzeczy i zażeganie katastrofy. Dlatego też, warto zainteresować się rozwiązaniami takimi, jak właśnie ogrzewaniu domu pompą ciepła, albowiem jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, na jakie możemy sobie w chwili obecnej pozwolić. Aczkolwiek trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów.

Rodzaje stosowanych obecnie pomp ciepła.

Generalnie, jeśli chodzi o pompy ciepła, to stosowane są dwa ich typy, powietrzne i gruntowe. Ponadto, w pompach gruntowych, można wydzielić dwa ich podtypy o zróżnicowanym sposobie odzysku ciepła. Całość podziału prezentuje się następująco:

  • Pompy ciepła typu powietrznego – odzyskują ciepło z otaczającego nas powietrza. Ich wydajność stoi na dobrym poziomie, aczkolwiek zależna jest od temperatury powietrza otoczenia. Im zimniej na dworze tym bardziej kosztowny odzysk energii cieplnej. Z drugiej strony są to pompy ciepła najtańsze w kwestii montażu. Sprawdzają się w bardzo wielu sytuacjach.
  • Pompy ciepła typu gruntowego – odzyskują ciepło z gruntu, gdzie mamy do czynienia z bardzo stabilnymi warunkami. Już na poziomie jednego metra pod gruntem, temperatura nigdy nie spada poniżej zera. Im głębiej zejdziemy tym wyższą temperaturę uzyskamy. Czynnik grzewczy jest pompowany przez rury znajdujące się w gruncie, gdzie zostaje on wstępnie ogrzany, a następnie następuje odzyskiwanie ciepła w samym urządzeniu. Wyróżniamy dwa rodzaje gruntowych pomp ciepła.
    • Pompy poziome – stosowane tam, gdzie nie ma możliwości wykonania odwiertów głębinowych. Są niej wydajne, bowiem czynnik grzewczy jest pompowany w rurach na głębokości 1m na dość sporej powierzchni (np. pod ogródkiem, czy też podjazdem garażowym).
    • Pompy głębinowe – o wiele bardziej wydajnej. Stosowane tam gdzie to możliwe. Wykonanie jest bardzo kosztowne, przez wzgląd na konieczność wykonania odwiertów. Efektywność tego typu urządzeń jest jednak zdecydowanie najwyższa ze wszystkich pomp ciepła.

Zakup odpowiedniej pompy ciepła oraz jej prawidłowy montaż.

Kwestia wpływającą na efektywność ogrzewania w tym przypadku, będzie także umiejętny dobór urządzenia oraz jego montaż. Najlepiej w tym przypadku będzie zdać się na profesjonalistów zajmujących się tego typu instalacjami od wielu lat. Jeśli dana firma montuje pompy ciepła i instalacje sanitarne już wystarczająco długo, to z całą pewnością pomoże nam dokonać prawidłowego wyboru i zrealizuje montaż zgodnie z wszystkimi wymaganiami. Tak, aby ostatecznie, nasz dom był prawidłowo ogrzewany przez cały sezon zimowy. Abyśmy my z tego tytułu nie ponosi nader wygórowanych kosztów. Abyśmy mogli osiągnąć maksymalnie wysoki poziom komfortu termicznego w naszym domu jednorodzinnym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*