Wśród wszystkich rozwiązań na poprawienie estetyki naszego przydomowego ogrodu, jednym ze zdecydowanie najlepszych jest bez wątpienia nasadzenie Azalii. Są to niezwykle przepiękne krzewy z rodziny Rhododendron, czyli wrzosowatych, które jednak wymagają od nas odpowiedniego podejścia w kwestii przygotowania podłoża. W kwestii zaś późniejszej pielęgnacji, praktycznie nie trzeba będzie się nimi zanadto zajmować. Są to jedne z tych roślin, którym nie trzeba poświęcać zbyt wielkich ilości czasu, od momentu nasadzenia, a te z kolei bardzo dobrze sobie radzą bez naszej uwagi.
Zakup odpowiednich sadzonek.
W pierwszej jednak kolejności będziemy musieli odwiedzić odpowiedniej jakości sklepy ogrodnicze celem doboru sadzonek odpowiednich odmian i gatunków Azalii do naszego ogrodu. Musimy tutaj pamiętać także o tym, iż Azalie występują w wielu różnorodnych odmianach, przy czym niektóre z nich odporne są na mrozy występujące w naszej strefie geograficznej, z kolei inne, trzeba bedize na zimę chować w ogaconym pomieszczeniu gospodarczym. Odmiany odporne na wysokie mrozy, wystarczy ogacić słomą lub liśćmi u nasady korzenia i w zupełności powinno im to wystarczyć. Jeszcze tylko wypadałoby pamiętać, iż azalie tuż przed pierwszymi przymrozkami warto solidnie nawodnić, aby mogły one przygotować się do ciężkich mrozów. W zasadzie poza tymi działaniami nie trzeba zupełnie się nimi zajmować, a na wiosnę i tak pojawią się znów na niech przepiękne kwiaty. Co więcej, warto też pamiętać, iż Azalie, to rośliny w przeważającej ilości odmian zimozielone, a to sprawia, iż nasz ogród będzie zielony nawet w największe mrozy.
Przygotowanie podłoża i pielęgnacja Azalii.
W kwestii prawidłowego przygotowania podłoża musimy pamiętać, iż Azalie to rośliny wymagające dość kwaśnego podłoża. Najlepszym sposobem na przygotowanie stanowiska jest wykopanie dołka w ziemi o średnicy około jednego metra i głębokości co najmniej pół metra, w którym będziemy sadzić roślinę. Następnie musimy przygotować mieszankę gleby, składającą się z równych proporcji gleby ogrodniczej, kory sosnowej oraz nie odkwaszonego torfu. Tak przygotowaną mieszankę wsypujemy do dołka, w którym będziemy sadzić naszą roślinkę. Przydatny może się także okazać nawóz Florovit do posypowego nawożenia rododendronów, który w tym przypadku sprawdza się wręcz wyśmienicie. Można nawet powiedzieć, iż niewielka ilość nawozu Florovit do rododendronów będzie w stu procentach wystarczająca, aby uzupełnić wszelkie, ewentualne niedobory składników mineralnych i odżywczych. Aby nasze Azalie ogrodowe mogły wspaniale się rozwijać zapewniając nam wysoki poziom estetyczny naszego przydomowego ogrodu. Poza zastosowaniem tego typu nawozów, oraz nawadnianiem Azalii, szczególnie w porze letniej, kiedy trudno o naturalne opady atmosferyczne, w zasadzie nie musimy podejmować żadnych działań, aby nasze rośliny rosły zdrowo i bezpiecznie.
Dodaj komentarz