Wybór polisy OC dla rolnika.

Każdy rolnik prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 hektara, opłacający dodatkowo podatek rolny, obowiązany jest do wykupienia polisy OC dla rolników. Ustawodawca dość dokładnie precyzuje jakie rodzaje ubezpieczeń są dla rolnika obowiązkowe, aczkolwiek nie precyzuje formy ubezpieczenia czy też ubezpieczalni. Jest na stronie rządowej wykaz firm ubezpieczeniowych uprawnionych do sprzedaży polis, i tym powinien się każdy rolnik kierować. Pozostaje jednakże właściwy wybór polisy OC dla rolnika. Bowiem tutaj każdy z właścicieli gospodarstw rolnych ma wolną rękę. Może samodzielnie, dobrowolnie wybrać ubezpieczalnię oraz konkretną polisę ubezpieczenia OC, która będzie spełniać jego indywidualne wymagania.

Czy wybór polisy OC dla rolnika jest trudny jest i skomplikowany?

W zdecydowanej większości przypadków nie. Z reguły rolnicy decydują się na najniższą ofertę na rynku, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, w których po prostu trzeba będzie nieco bardziej poszukać i dobrać inną ofertę ubezpieczenia. Czasami po prostu specyfika lokalizacji oraz prowadzonej działalności rolnej wymaga od rolnika wyboru innej oferty niż najtańsza. Generalnie, sama polisa OC gospodarstwa rolnego w każdym przypadku będzie podobna. Trzeba jednakże pamiętać, iż nawet w jednej ubezpieczalni dostaniemy kilka ofert, które będą różnić się wysokością ubezpieczenia, oraz jego zakresem. Warto tutaj więc przeanalizować dokładnie potencjalne zagrożenia, aby dobrana polisa w pełni im odpowiadała. Tak aby kiedykolwiek nie zdarzyła się sytuacja, której polisa obejmować nie będzie.

Warto tutaj także podkreślić, aby wybór polisy OC dla rolnika, był realizowane starannie i bez pośpiechu. Tak, aby była możliwość zastanowienia się nad wszystkimi aspektami i zagrożeniami. Dobrym rozwiązaniem może trze być skorzystanie z pomocy doradcy ubezpieczeniowego. Jest to specjalista, który dokładnie przeanalizuje wszystkie zagrożenia w danym gospodarstwie i dobierze optymalne rozwiązanie dla każdego rolnika.

Obowiązek ubezpieczenia budynków rolnych.

Poza kwestią wybory polisy OC dla rolnika, każdy z nich, podlegając pod zapisy przywołanej już ustawy, musi ubezpieczyć posiadane przez siebie budynki rolne. Chodzi tutaj przede wszystkim o konstrukcje trwale powiązane z gruntem, z fundamentami, ścianami oraz przykryte dachem. Dodatkowo musza one być o powierzchni co najmniej 20 m2 aby były uznane za zabudowania gospodarcze. W przeciwnym razie nie trzeba ich ubezpieczać.

Ubezpieczenie tego typu jest przydatne, przede wszystkim ze względu na różnorodne zdarzenia losowe, które mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń w zabudowie gospodarczej. Chodzi tutaj na przykład o powodzie, huragany, gradobicia, pożary, wyładowania atmosferyczne, śnieżyce, jak również o tak kuriozalne sytuacje, które jednak są możliwe, jak upadek statku powietrznego. W razie wystąpienia takich zdarzeń, gospodarstwo rolne będzie w pełni zabezpieczone pod katem finansowym, co w tym przypadku jest kwestią najważniejszą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*