Jak wytwarzany jest brykiet drzewny?

Produkcja brykietu drzewnego, w ostatnich latach staje się coraz bardziej wydajna, jak również bardziej ważna w wyniku rosnącego zapotrzebowania. Nic w tym dziwnego, skoro rośnie zainteresowanie ekologicznymi materiałami opałowymi, których spalanie, nie emituje ogromnych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Tak jest w przypadku samego drewna, oraz opału wytwarzanego z drewna i odpadów drzewnych. Trzeba bowiem pamiętać, iż współcześnie, nowoczesne brykieciarki, bez większych trudności radzą sobie praktycznie z każdym typem materiału drzewnego, do przerobu na brykiet drzewny.

Niezbędna infrastruktura produkcyjna.

Aby możliwa była wydajna produkcja brykietu drzewnego dobrej klasy, koniecznością jest przede wszystkim posiadanie odpowiedniej infrastruktury. Chodzi tutaj przede wszystkim o obiekty magazynowe oraz produkcyjne. Powinny one bowiem spełniać pewne wymagania w zakresie izolacji. Chodzi o to, aby zarówno materiał wsadowy do produkcji brykietu, jak i gotowy brykiet, był przechowywany w suchych warunkach, uniemożliwiających zawilgocenie. Musimy bowiem pamiętać, iż w tym przypadku, wilgoć jest zdecydowanie największym wrogiem brykietu, zarówno w kwestii jego produkcji, jak również magazynowania.

Nowoczesne obiekty produkcyjne oraz magazynowe, to przede wszystkim bardzo dobrze izolowane i wentylowane obiekty. W wielu nowoczesnych fabrykach brykietu, znajduje się także odrębne pomieszczenie suszarni, gdzie suszy się materiał przeznaczony do przetworzenia na brykiet, oraz same gotowy już brykiet, aby zapewnić jeszcze lepsze parametry jego spalania.

Niezbędne brykieciarki.

Oczywiście nie da się wyprodukować brykietu drzewnego bez nowoczesnych maszyn do jego produkcji. Stare brykieciarki nie są w stanie zagwarantować nam tak samo wysokiego poziomu wydajności, oraz jakości produkcji. W przypadku najnowszych linii produkcyjnych, możemy mówić o pełnej automatyzacji. Są one wyposażone zarówno w komory suszenia, jak i rozdrabniacze, co pozwala nam zastosować bardzo zróżnicowany materiał wsadowy. Możemy z powodzeniem wykorzystywać odpady z produkcji tartacznej oraz stolarskiej. Wszelkiego rodzaju wióry, zrębki, okorki, czy też czyste trociny, możemy skutecznie przetwarzać na brykiet drzewny. Jest to niewątpliwie bardzo korzystne, bowiem dotychczas, nie mieliśmy żadnego, bardziej sensownego zagospodarowania dla dużej ilości powstających odpadów tego typu. Obecnie zaś, nowoczesne brykieciarki, pozwalają nam wytworzyć z nich brykiet drzewny wysokiej jakości.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż produkcja brykietu drzewnego na chwilę obecną jest procesem dość zaawansowanym technologiczne o bardzo szerokim spektrum możliwości. Pozwala także na osiągnięcie dodatkowych korzyści majątkowych wielu firmom w branży obróbki drzewnej, czyli przede wszystkim warsztatom stolarskim oraz tartakom, które przecież na podorędziu mają duże ilości materiału wsadowego do produkcji brykietu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*