Zgaga i jej leczenie.

Zgaga

Zgaga to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, objawiająca się pieczeniem w okolicy przełyku oraz mostka. Podstawową przyczyną zgagi jest refluks żołądkowo-przełykowy. Jest to cofanie się soków żołądkowych do przełyku, które może być wywoływane różnymi zjawiskami. Bardzo często ma to także miejsce w przypadku występowania innych chorób i dolegliwości. Może być również wywoływane innymi sytuacjami, jak chociażby nadmierne objadanie się i skutkiem tego przepełnienie żołądka, albo pośpieszne jedzenie i wynikające z tego, nieprawidłowe przeżucie pokarmu. Trzeba pamiętać jednak, iż zgaga jest dolegliwością, którą możemy pokonać, przy odpowiednim podejściu.

Zgaga i przyczyny jej powstawania.

Tak jak już o tym powiedzieliśmy, zgaga będzie pojawiać się w przypadku innych chorób i dolegliwości. Osoby z innymi dolegliwościami mogą się uskarżać na zgagę i pieczenie przełyku, a najczęściej chodzi tutaj o następujące dolegliwości:

  • Przepuklina rozworu przełykowego
  • Choroby dróg żółciowych
  • Po zabiegu resekcji żołądka
  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  • Podczas ciąży
  • Przy zaburzeniach psychonerwicowych.
  • Niestrawności.

Możemy więc powiedzieć, iż samoistnie, zgaga występuje sporadycznie. Zazwyczaj jest ona powodowana innymi dolegliwościami. Szczególną uwagę zaś powinniśmy zwracać na niestrawność. Prawidłowy przebieg procesu trawienia pokarmu, będzie w tym przypadku kluczowy. Jeśli w jego przypadku nie będą pojawiać się jakiekolwiek anomalie, to raczej będziemy też w tym kontekście zabezpieczeni przed nagłym atakiem zgagi.

Co robić jeśli dopadnie nas zgaga?

Jeśli jednak zgaga już nas dopadnie, koniecznością jest ulżenie sobie poprzez zażycie odpowiednich leków. Przede wszystkim są to leki zapewniające zobojętnienie soków żołądkowych, dzięki czemu nie będą aż tak palące w gardle, przełyku, a to oczywiście ulży nam natychmiast w cierpieniu.

Bardzo dobrze sprawdzają się w tym przypadku także zioła na zgagę i trawienie. Będą one nawet o tyle lepsze, iż jednocześnie zwalczają dolegliwość i jej przyczynę, czyli najczęściej problemy trawienne. Poprawiając trawienie pokarmu, unikniemy bowiem problemów ze zgagą, czyli cofaniem się treści żołądkowej.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz biorąc, zgaga jest poważną i nieprzyjemną dolegliwością, którą jednak stosunkowo łatwo można pokonać. W zasadzie to wystarczy zadbać o właściwą dietę i prawidłowe rozdrobnienie pokarmu przed jego połknięciem. Dzięki temu bowiem, soki żołądkowe będą mogły prawidłowo przetrawić wszystko to, co najbardziej kluczowe dla naszego zdrowia. W tym przypadku, bardzo korzystne wydają się być właśnie wspomniane już przez nas zioła na zgagę i trawienie, które usprawnią proces trawienia i zabezpieczą nas przed pojawianiem się zgagi. Z całą pewnością jest to o wiele lepszym rozwiązaniem niż zwalczanie nieprzyjemnych efektów zgagi. Lepiej przecież zapobiegać chorobom i dolegliwościom, niż potem je leczyć

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*