Zastosowanie łożysk stożkowych.

Wśród wielu różnych rodzajów łożysk tocznych, jednym z ciekawszych są łożyska stożkowe. Jego elementami tocznymi są ścięte stożki, poruszające się po również stożkowej bieżni. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż potrafią przenosić obciążenia osiowe tego samego rzędu, co obciążenia promieniowe, które są w stanie przenieść. Bardzo istotną cechą tego typu łożysk, jest także bardzo niski poziom tarcia oraz wytwarzanego w związku z tym ciepła. Są także łożyskami o bardzo niskim poziomie głośności pracy. Patrząc zaś na zastosowanie łożysk stożkowych, możemy powiedzieć, iż są to łożyska stosunkowo popularne, sprawdzające się w bardzo wielu przypadkach.

Nieco więcej o łożyskach stożkowych.

Łożyska tego rodzaju zostały wynalezione w 1898 roku przez Henry’ego Timkena. W tym samym roku zostało ono także opatentowane, a już rok później, wynalazca założył firmę Timken Roller Bering Axle Company, która po dziś dzień zajmuje się wytwarzaniem łożysk tocznych.

W kwestii Budowu, można powiedzieć o łożyskach stożkowych iż, najważniejsze jego elementy czyli stoczki charakteryzują się niewielkim poziomem zbieżności. Jeśli przeprowadzilibyśmy linie rzutowania wszystkich powierzchni stożkowych, to będą one przecinać się w jednym punkcie osi całego łożyska. Jest to istotna informacja ze względu na zdolność przenoszenia obciążeń przez ten typ łożysk. Tutaj stosunek obciążeń promieniowych do obciążeń osiowych, jest zależny od odległości tego punktu od powierzchni czołowej łożyska.

Łożyska stożkowe są łożyskami dzielonymi, co sprawia, iż montaż oraz demontaż są w tym przypadku znacznie ułatwione. Oczywiście aby łożysko mogło prawidłowo pracować, w związku ze swoją rozłącznością, po osadzeniu na wale, należy je obciążyć spoczynkową siłą osiową, aby ustabilizować pozycję łożyska.

Zastosowanie łożysk stożkowych.

Ze względu na swoje ciekawe właściwości, łożyska stożkowe będą stosowane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność jednoczesnego przenoszenia zarówno obciążeń promieniowych jak osiowych. W szczególności w przypadkach, w których nie jest możliwe zastosowanie łożysk kulkowych ze względu na wielkość występujących sił. Bardzo często więc łożyska tego rodzaju znajdują zastosowania w dużych maszynach, w obrabiarkach przemysłowych, gdzie mamy do czynienia z wieloma naprężeniami.

Łożyska te charakteryzują się także tym, iż dopuszczają, choć w niewielkim zakresie, błędy współosiowości wału i oprawy. Produkowane są w kilku różnych wersjach. Będą to łożyska stożkowe jednorzędowe, dwurzędowe oraz czterorzędowe. Bardzo istotne jest tutaj także to, iż są one zdolne do przenoszenia obciążeń osiowych tylko w jednym kierunku, toteż bardzo często stosowane są parami o przeciwnym ustawieniu osiowym.

Podsumowanie

Generalnie, można więc powiedzieć, iż zastosowanie łożysk stożkowych jest bardzo szerokie i przede wszystkim rozpowszechnione we wszelkiego rodzaju obrabiarkach przemysłowych. Ponadto, warto tutaj także podkreślić, iż są to łożyska o bardzo specyficznej charakterystyce, co pozwala na stosowanie ich w nietypowych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*