Rozwiązania podnoszące efektywność grzewczą w naszych domach, to bardzo ważna kwestia, której należy poświęcić odpowiednią ilość czasu. Jeśli uda nam się bowiem podnieść ją chociażby o 10-20%, to pozwoli nam to na poczynienie znacznych oszczędności na kosztach ogrzewania. Z drugiej strony, przyczyni się do poprawy stanu środowiska, poprzez zmniejszenie ilości spalanych materiałów opałowych. Obecnie coraz większą popularnością w zakresie tego typu innowacji cieszą się grzejniki kanałowe. Są one wydajniejsze niż grzejniki ścienne, a co najważniejsze, w wielu przypadkach, mamy możliwość zastąpienia grzejników ściennych, kanałowymi.
Jakie warunki trzeba spełnić do montażu grzejników kanałowych?
Aby możliwe było zamontowanie grzejników kanałowych w naszym domu jednorodzinnym, musimy pamiętać o kilku, szalenie istotnych kwestiach technicznych. Przede wszystkim, najmniejsze grzejniki kanałowe, charakteryzują się wysokością do 10 cm, co sprawia, iż musimy mieć nieco grubsze podłogi oraz stropy, jeśli planujemy je montować także na piętrze. Musimy mieć możliwość wycięcia w nich kanałów o takiej właśnie głębokości minimalnej, bez naruszania ich struktury nośnej. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w przypadku tych najstarszych budynków jednorodzinnych. Skutkiem tego też, w takich przypadkach, pozostaje nam dalsze stosowanie grzejników ściennych, lub na przykład bardziej wydajnego ogrzewania podłogowego. Trzeba jednak pamiętać, iż grzejniki kanałowe podnoszą także w dość wyraźny sposób komfort korzystania z naszych domów, gwarantując sprawne i szybkie rozgrzewanie pomieszczeń, oraz utrzymywanie wysokiej temperatury wnętrz.
Korzyści płynące z zastosowania grzejników kanałowych?
Jeśli chcemy mówić o korzyściach płynących z wdrożenia grzejników kanałowych, to przede wszystkim trzeba powiedzieć sobie o zasadach ich działania. Tutaj mamy przede wszystkim tę różnicę, iż grzejniki kanałowe wyposażone są w specjalny, cichy i oszczędny wentylator. Zapewnia on utrzymywanie stałego poziomu prędkości rozprowadzania powietrza ogrzanego po pomieszczeniu. Wpływa to korzystnie na szybkość rozgrzewania pomieszczeń, oraz na sprawność utrzymywania w nich zadanej temperatury. Znajdują się one na najniższym pułapie pomieszczenia, a więc ciepłe powietrze jest rozprowadzane od samej podłogi, a nie jak to ma miejsce w przypadku grzejników ściennych, od wysokości około 80 cm. Trzeba tutaj więc powiedzieć, iż mamy do czynienia ze sporymi korzyściami, które sprawiają, iż wdrożenie tego typu rozwiązań w naszych domach rzeczywiście przejawia sens. Warto więc sprawdzić, czy dany producent grzejników ściennych zapewnia nam takie grzejniki, które będą nadawały się do naszego domu, a następnie po prostu zdecydować się na tego typu inwestycję. Na pewno stosunkowo szybko się nam zwróci, przede wszystkim w wymiarze estetyki oraz komfortu.
Dodaj komentarz