Walka z chwastami w przydomowym ogrodzie

Jednym ze zdecydowanie największych zmartwień każdego amatora przydomowego ogrodnictwa są bez dwóch zdań chwasty. Nie da się ukryć, że wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby chwasty zarosły nasze grządki, warzywniak i zielnik, a co za tym idzie, doprowadziły do pogorszenia warunków wegetacyjnych dla roślin. Dlatego też, jednym z istotniejszych aspektów prowadzenia przydomowego ogrodu, zarówno tego ozdobnego, jak i warzywnego oraz zielnego będzie systematyczne odchwaszczanie terenu uprawy. Zobaczmy jak podejść do tej kwestii, oraz w jaki sposób można osiągnąć stan, w którym chwasty nie będą stanowić większego zmartwienia a tym bardziej zagrożenia.

Kiedy pojawią się chwasty.

W sytuacji, kiedy niestety dopuścimy na nadmiernego rozrostu chwastów na naszych grządkach trzeba będzie radykalniejsze kroki. Oczywiście najlepiej jest systematycznie doglądać ogrodu i natychmiast wyrywać każdego napotkanego chwasta aby nie dopuścić do ich rozmnożenia, co jednak nie zawsze jest takie proste i oczywiste. Czasami też po prostu nie mamy czasu na to, aby codziennie doglądać całego ogrodu. Skutkiem tego czasem zdarzy się taka sytuacja, w której koniecznie trzeba będzie zastosować odpowiednio silne środki do zwalczania chwastów. Jest to szczególnie istotne kiedy chwasty zarosną nam nasz zielnik lub warzywniak, bowiem tutaj trzeba środki do zwalczania chwastów dobrać rozważnie, aby nie wpłynęły one w negatywny sposób na uprawiane zioła oraz warzywa. Warto w takich przypadkach przejrzeć wszystkie okoliczne sklepy ogrodnicze, i w każdym postarać się uzyskać maksymalnie obszerną informację na temat dystrybuowanych środków do zwalczania chwastów, przede wszystkim pod kątem ich wpływu na warzywa i zioła ogrodowe. W przypadku roślin ozdobnych nie będziemy mieli aż tak wielkich trudności, co wynika głównie z faktu tego, iż nie są to rośliny spożywczy, a więc jakieś elementy ich składu chemicznego nie będą stanowić dla nas zagrożenia.

Zabezpieczenie przed porostem chwastów.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zwalczanie chwastów zanim te jeszcze się pojawią, a najlepiej przemyśleć te kwestie przy samym zakładaniu ogrodu. Możemy na przykład w miejscach nasadzenia roślin pod powierzchnią gleby ogrodniczej zakopać odpowiednią agrowłókninę, przez którą chwasty się nie przebiją. W miejscu nasadzenia zaś roślin zrobić małe wycięcie, aby mogły rozwijać swoje systemy korzeniowe. W takich przypadkach ewentualnie pojawiające się chwasty będą miały płytki system korzeniowe, i z reguły tez będą znajdywać się dość blisko samych roślin gdzie będą miały lepszy dostęp do wody.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, najlepszym rozwiązaniem na walkę z chwastami jest zapobieganie ich pojawianiu się. Niestety nie zawsze jest to możliwe, toteż warto z góry przygotować się na konieczność zastosowania odpowiednich środków do zwalczania chwastów, w przypadku, kiedy te rozrosną się nazbyt okazale w naszym ogrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*