Ubezpieczenie OC dla gospodarstw rolnych.

Ubezpieczenie OC rolników to jedno z ważniejszych, obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych. Tego typu forma zabezpieczenia przed szkodami wyrządzonymi na rzecz osób trzecich w trakcie prowadzenia działalności rolnej to podstawa bezpiecznego funkcjonowania gospodarki w kraju. Obowiązkiem wykupienia takich ubezpieczeń są objęci wszyscy rolnicy prowadzący gospodarstwo o łącznej powierzchni areałów uprawnych przekraczającej 1 ha, i podlegający w części lub całości opodatkowaniu podatkiem rolnym. Warto więc przyjrzeć się kwestii tego, przed czym chroni rolnika ubezpieczenie OC, oraz jak podejść do kwestii jego wykupienia, aby było to jak najbardziej korzystne.

Podstawowe informacje o ubezpieczeniach OC dla rolników.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC gospodarstwa rolnego należy wykupić najpóźniej w dniu objęcia gospodarstwa we władanie. Niezależnie od tego czy stajemy się jego właścicielami w drodze kupna, czy też dziedziczenia. Umowa zawierana jest na okres 12 miesięcy z możliwości przedłużania o kolejne 12 miesięczne okresy. Jednakże przed upływem każdego okresu rozliczeniowego, zawsze mamy możliwość zmiany ubezpieczyciela, jeśli na przykład znajdziemy bardziej adekwatną ofertę do naszych potrzeb. Warto tutaj także podkreślić, iż nie zawsze najtańsze OC rolnika będzie rozwiązaniem najlepszym na jakie możemy się zdecydować. Bardzo często zakres prowadzonej działalności rolnej jest na tyle szeroki, iż najtańsze pakiety OC nie będą ich w całości obejmować. Każdorazowo więc należy dopasować konkretny pakiet ubezpieczenia do zakresie prowadzonej działalności rolnej. Tak aby zabezpieczyć się na wszystkie możliwe ewentualności w tym zakresie.

Warto także podkreślić tutaj fakt, iż brak wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rolników będzie także wiązać się z karą finansową w wysokości jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to więc kara stosunkowo niska, w związku z czym wielu rolników po prostu się nie przejmuje tymi kwestiami. Druga rzecz jest taka, iż organem kontrolnym jest w tym przypadku wójt gminy, a ten niejednokrotnie także jest rolnikiem. Jeśliby zaś zdecydował się na karanie rolników, to niestety odbije się to na poparciu dla niego w następnych wyborach. W związku z tym tez, niestety obowiązek ubezpieczenia rolniczego w wielu przypadkach jest tylko czysto hipotetyczny.

Reasumując, obowiązkowe OC dla rolników to bardzo ważna kwestia, wpływająca na poziom zabezpieczenia finansowego rolnictwa, na wypadek zdarzeń losowych, w których dochodzi do szkody na rzecz osób trzecich. Brak takiego ubezpieczenia będzie wiązać się z koniecznością wypłacenia zadośćuczynienia przez samego rolnika co w wielu przypadkach może skończyć się po prostu bankructwem gospodarstwa. Dlatego też, o wiele lepiej z punktu widzenia własnego bezpieczeństwa, jest obowiązkowe ubezpieczenia wykupić, i w razie niebezpiecznych sytuacji czuć się zawsze w pełni bezpiecznie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*