Wszyscy rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo o powierzchni użytków rolnych powyżej jednego hektara, powinni obowiązkowo kupić ubezpieczenie OC, jak również ubezpieczenia budynków rolnych. Poza tymi umowami, rolnicy mają jeszcze szereg możliwości na zwieranie dodatkowych ubezpieczeń, w pełni dobrowolnych, aczkolwiek mało kto z nich korzysta. Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej kwestii obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych, szczególnie zaś na kwestią ubezpieczenia budynków rolniczych, które to ubezpieczenie jest niesamowicie potrzebne w każdym gospodarstwie.
Dlaczego ubezpieczenie budynków rolnych jest tak istotne?
Ubezpieczenie budynków rolnych, to w zasadzie takie samo ubezpieczenie, jakie zawierają osoby cywilne w odniesieniu do swoich domów i mieszkań. Dzięki takiemu ubezpieczeniu, o stosunkowo niewysokiej składce rocznej, można się skutecznie zabezpieczyć przed finansowymi konsekwencjami działania sił przyrody. Zdarza się przecież tak, że silne nawałnice z gradobiciem doprowadzą do poważnych szkód w zabudowie gospodarstwa, w wyniku których, aż do czasu ich usunięcia gospodarstwo nie może normalnie funkcjonować. Dlatego też, powstało ubezpieczenie budynków rolniczych, które zabezpiecza rolnika przed kosztami związanymi z usuwanie szkód działania sił przyrody.
Zresztą o tym, jak korzystne jest to ubezpieczenie, przekonali się nieliczni rolnicy, którzy w czasie powodzi w roku 1997, posiadali tego typu polisy. Dzięki temu nie mieli oni problemów z usuwaniem szkód powodzi i doprowadzeniem swoich gospodarstw do stanu użyteczności w stosunkowo krótkim czasie. Pozostałym rolnikom, zmuszone było pomagać państwo, co wielu ludzi uznało za niesprawiedliwie, wobec czego ustawodawca opracował odpowiednie zapisy, które w chwili obecnej na każdego rolnika nakładają taki obowiązek. Dzięki temu w przyszłości nie trzeba będzie się martwić o rolników, którym przyroda pod postacią powodzi zniszczy całą zabudowę gospodarstwa.
Dobrowolne ubezpieczenia rolnicze.
Oczywiście każdy rolnik może także wykorzystywać dowolnie wszelkiego rodzaju dodatkowe pakiety ubezpieczeń, które w tym przypadku nie będą w żadnym razie obowiązkowe. Tego typu dobrowolne ubezpieczenie rolników będzie niczym innym jak tylko dodatkowym zabezpieczeniem w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, w wyniku których doszło do strat finansowych po stronie rolnika. Przy czym za stratę po jego stronie należy także bezsprzecznie uznać konieczność wypłaty zadośćuczynienia osobom trzecim, poszkodowanym w wyniku prowadzenia działań w gospodarstwie rolnym (tutaj działa ubezpieczenie OC). Generalnie rzecz biorąc, można powiedzieć, iż wszystkie formy ubezpieczenia rolniczego zawsze mają korzystny wpływ na spokój i komfort pracy w gospodarstwie rolnym, wobec czego też, warto tego typu umowy ubezpieczenia zwierać, bowiem w razie określonych okoliczności, będą one zabezpieczeniem przed poniesieniem strat przez rolnika.
Dodaj komentarz