Tworzywo sztuczne z recyklingu.

tworzywo sztuczne z recyklingu

Tworzywo sztuczne z recyklingu, na chwilę obecną jest jeszcze niezbyt powszechnie wykorzystywane. Dla przykładu, w większości, o wiele bardziej rozwiniętych gospodarek niż polska, recykling tworzywa sztucznego oscyluje w granicach 50-60%. Świadczy to o tym, iż około 40% wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych, zamiast trafić do ponownego przetworzenia, trafia na śmietniki, bądź do spalarni. W wielu krajach jest jednak jeszcze gorzej. Tworzywo nawet nie trafia do spalarni, tylko wyrzucane jest gdzie popadnie, prowadząc do degradacji środowiska naturalnego. Dlatego też, tworzywo sztuczne z recyklingu, powinno być jak najbardziej promowane we wszystkich krajach, przede wszystkim EU. Ale nie tylko, bowiem problem dotyczy całego świata.

Czy tworzywo sztuczne z recyklingu to dobre rozwiązanie?

Z cała pewnością tak. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż tworzywo sztuczne, możemy wielokrotnie poddawać procesowi ponownego przetwarzania. Oczywiście są pewne ograniczenia, niemniej jednak nawet 20-krotne przetworzenie danego tworzywa będzie przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Wpływ na to ma kilka kwestii, między innymi:

  • Ponowne przetwarzanie tworzywa sztucznego, nie wymaga tak dużych nakładów energetycznych, jak wytwarzanie nowego.
  • Ograniczamy zanieczyszczenia transportowe, bowiem materiał do produkcji jest na miejscu. Nie trzeba go transportować z odległych kopalń.
  • Ograniczamy zanieczyszczenie środowiska, wykorzystując odpady do produkcji nowych opakowań i dając im tym samym kolejne życie.

Generalnie, możemy powiedzieć, iż tworzywo sztucznego z recyklingu to doskonałe rozwiązanie, które powinniśmy wdrażać jak najszybciej. Im więcej zużytych opakowań plastikowych będzie ponownie przetwarzanych i wykorzystywanych, tym czystsze środowisko pozostawimy przyszłym pokoleniom.

Czy opakowania z recyklingu są tak samo dobre?

Oczywiście. Bez dwóch zdań. Po przetworzeniu, tworzywo sztuczne, w dalszym ciągu zachowuje swoje właściwości. Z czasem oczywiście będą one słabnąć, toteż kolejne przetworzenie, będzie eliminować tworzywo z niektórych zastosowań. Jednakże do większości zastosowań jest to jak najbardziej dobry materiał. Poza tym, opakowania z tworzywa typu PCR, czyli tworzywa już zużytego, mogą być wykorzystywane praktycznie do wszystkich zastosowań.

Jedynym wyjątkiem jest przemysł spożywczy, gdzie ze względu na brak możliwości dokładnego oczyszczenia tworzywa w procesie recyklingu, musimy stosować nowe. Niemniej jednak, w dalszym ciągu, stosując tworzywo sztuczne z recyklingu, będziemy przyczyniać się do znacznej redukcji zanieczyszczenia środowiska naszej planety.

Podsumowanie.

Musimy więc powiedzieć, iż tworzywo sztuczne z recyklingu to doskonały materiał do wykorzystania w większości zastosowań. Warto więc wdrażać rozwiązania, mające na celu jak największy przyrost procentowy, ponownego wykorzystywania zużytych opakowań z tworzyw sztucznych. Dzięki temu, sprawimy, iż nasza planeta stanie się czystsza, a przyszłe pokolenia nie będą musiały żyć w świecie, jaki my dziś znamy tylko z post-apokaliptycznych wizji twórców filmowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*