Detekcja wodoru w pomieszczeniu akumulatorowni odgrywa szalenie istotną rolę ze względów bezpieczeństwa. Chodzi tutaj o to, iż w trakcie ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych pojawia się zagrożenie pożarowe oraz wybuchowe. W przypadku awarii, lub pęknięcia akumulatora wskutek przegrzania, zaczyna się wydzielać wodór. Trzeba pamiętać, iż gaz ten jest łatwopalny a w połączeniu z powietrzem dodatkowo, jest silnie wybuchowy. Dlatego też, zachodzi potrzeba natychmiastowego wychwycenia tego typu zdarzeń i przeciwdziałania zagrożeniom. W tym celu należy zainstalować systemy bezpieczeństwa, gdzie wykrywanie nadmiernego stężenia wodoru odgrywa rolę wręcz kluczową.
Przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni.
W pierwszej kolejności więc, trzeba będzie zadbać o prawidłowe przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni. Musimy wydzielić odrębne pomieszczenie, które zagwarantuje nam możliwość kontroli nad całym procesem ładowania akumulatorów. Pomieszczenie to należy odpowiednio wyposażyć. Kluczowe oczywiście jest przygotowanie systemów zabezpieczeń z centralką alarmową. Poza tym, w pomieszczeniu akumulatorowni powinny znaleźć się następujące elementy:
- Nieiskrząca instalacja elektryczna
- Dopływ bieżącej wody
- System wentylacji mechanicznej
- Odpowiednie wózki transportowe do akumulatorów z dodatkowym basenem ze stali kwasoodpornej.
- Powierzchnie podłóg i ścian także należy pokryć materiałem kwasoodpornym.
- Wózki serwisowe ułatwiające wymianę płynów w akumulatorach bez konieczności ich przestawiania.
Tak przygotowane pomieszczenie akumulatorowni będzie w bardzo dużym zakresie zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa dla pracowników obsługi. Jest to wręcz kluczowe, aby pracownicy obiektu i samej akumulatorowni nieodczuwalni jakiegokolwiek zagrożenia podczas realizacji pracy.
Niezbędna detekcja wodoru.
Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, rolę kluczową w pomieszczeniu akumulatorowni odgrywają zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe. Skuteczna detekcja wodoru będzie tutaj kluczowa, aczkolwiek musimy zwrócić uwagę także na inne aspekty z tym związane. Wewnętrzne regulacje dotyczące samej pracy także podnoszą znacznie poziom bezpieczeństwa na obiekcie. Przede wszystkim należy wdrożyć absolutny zakaz używania otwartego ognia na obiekcie, jak również palenia nikotyny. Są to wszystko elementy, które w przypadku pojawienia się w atmosferze wewnętrznej wodoru mogą doprowadzić do wybuchu. Są po prostu katalizatorami nieprzyjemnych zdarzeń. Jednym słowem, odpowiednie podejście oraz wewnętrzne regulacje będą tak samo istotne jak skuteczna detekcja wodoru w pomieszczeniu akumulatorowni. Dzięki temu zaś, możliwe będzie osiągnięcie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w procesie ładowania baterii trakcyjnych. Tak bardzo niezbędnych do prawidłowej pracy wszystkich wózków widłowych obecnych na zakładzie.
Dodaj komentarz