Opakowania plastikowe to jedno ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań, jakie ludzkość kiedykolwiek opracowała. Jednocześnie stanowią dla naszej planty największe zagrożenie. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim są one wyjątkowo tanie w produkcji. Wobec tego też, mało kto przejmuje się ich losem po zużyciu. Przez to też, lądują na śmietnikach, co jeszcze byłoby najmniejszym zmartwieniem. Można by je w takim razie łatwo wysegregować i poddać recyklingowi. W wielu jednakże przypadkach trafiają do rzek, jezior, mórz oceanów i lasów. Tam czeka je powolny rozkład trwający setki lat. Zachodzi więc konieczność zrewidowania swoich poglądów na temat tego, jak bardzo opakowania plastikowe są nam przydatne.
Czy opakowania plastikowe muszą być zagrożeniem dla świata?
Oczywiście że nie muszą. Wystarczą odpowiednie regulacje prawne, aby zlikwidować to szkodliwe zjawisko. Obecnie po prostu nikt nie wymusza na nikim dbałości o środowisko naturalne. Producenci opakowań nie zwracają na to uwagi, bowiem taniej jest pozyskać nowy surowiec niż korzystać z recyklingu. Zleceniodawcy też wolą nowy surowiec, bowiem butelka plastikowa z recyklingu nie może być stosowana w każdym przypadku. Z racji pewnych zanieczyszczeń, nie można jej stosować w przemyśle spożywczym. Łatwiej i mniej problematycznie jest więc wyrzucić stare opakowania i wyprodukować nowe. W pewnym sensie napędza to gospodarkę. Niemniej jednak, jednocześnie prowadzi do poważnego zagrożenia dla naszej planty.
Wobec tego też, warto jednak przemyśleć kwestię tego, aby opakowania plastikowe były jeszcze bardziej restrykcyjnie potraktowane. Tak, aby producentom bardziej opłacało się pozyskiwać każdy gram zużytego plastiku i przetwarzać go ponownie. Takie podejście na pewno z biegiem lat przyniesie pozytywne rezultaty w postaci zmniejszenia zanieczyszczenia naszej planty. Pozostaje jedynie kwestia, czy politykom na najwyższych szczeblach wystarczy odwagi na takie działania?
Możliwe rozwiązania w zakresie minimalizacji zanieczyszczeń plastikiem.
Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę, iż zużyte opakowania plastikowe możemy przetwarzać wielokrotnie. Nie musimy nawet wytwarzać z nich kolejnych opakowań. Z pozyskanego w ten sposób plastiku można wytwarzać wiele innych produktów. Przykładem mogą tutaj być chociażby nowoczesne materiały geosyntetyczne stosowane z powodzeniem w budownictwie inżynieryjnym. Poza tym mogą z niego powstawać opakowania z plastiku nie przeznaczone do kontaktu z żywnością. Trzeba tylko zrewidować pogląd na temat opakowania produktu. Nie musi przecież ono być kolorowe, zgodne z kolorystyką marki. Trzeba zmienić mentalność sprzedaży produktów. Trzeba zmienić mentalność zakupu produktów. Tak długo jak będziemy większą wagę przykładać do opakowania niż produktu, tak długo ten stan rzeczy nie będzie ulegać zmianie. Producenci wychodzą tylko naprzeciw potrzebom klientów. Dlatego też, to my, jako klienci możemy mieć na to wpływ. Jak? Poprzez świadomy wybór tych produktów, które wykorzystują opakowania z plastiku przetworzone. Lub wręcz poprzez świadomą rezygnację z opakowań plastikowych, w przypadku kiedy ich stosowanie nie jest koniecznością.
Dodaj komentarz