Ogrzewanie brykietem drzewnym, to na chwilę obecną jedno z tych rozwiązań, które pozwala zminimalizować zanieczyszczenie środowiska. Przede wszystkim, brykiet drzewny, w procesie spalania nie generuje tak dużych ilości dwutlenku węgla. Co prawda, pył zawieszony jest tutaj wydalany w ilości większej niż w przypadku gazu ziemnego, to jednak jest to wielkość mniejsza, niż w przypadku węgla kamiennego. Biorąc te dane pod uwagę, możemy stwierdzić, iż ogrzewanie brykietem drzewnym jest jak najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Warto więc przemyśleć możliwość przejścia na ten materiał opałowy. Na pewno będzie to korzystne zarówno dla nas, jak i dla naszej planety.
Spis treści
Czy ogrzewanie brykietem drzewnym może być efektywne?
Co prawda, brykiet drzewny, charakteryzuje się mniejszym poziomem kaloryczności w stosunku do węgla kamiennego, to jednak nie zmienia to faktu, iż jest to całkiem korzystna forma ogrzewania. Owszem, trzeba będzie spalić go w kotłowni nieco więcej. Jednakże, korzyści płynące z takiego rozwiązania są inne. Przede wszystkim, zyskujemy na ekologii. Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to lepsze warunki dla nas samych. Nasza planeta nie będzie tak intensywnie zanieczyszczana. Problemy związane z katastrofą ekologiczną będą znacznie odsunięte w czasie. Może nawet uda się, odpowiednio szybko wdrażając rozwiązania lepsze niż spalanie węgla kamiennego, całkowicie wyeliminować to zagrożenie.
Warto także zwrócić tutaj uwagę na inne kwestie. Chociażby na fakt, iż w przypadku brykietu drzewnego, w naszej kotłowni będzie czyściej. Zapach wydobywający się z kotłowni będzie także bardziej przyjemny, niż w przypadku węgla. Możemy więc powiedzieć, iż poza nieco wyższymi kosztami, ogrzewanie brykietem drzewnym jest jak najbardziej korzystne.
Jak produkowany jest brykiet drzewny?
Aby jednak ogrzewanie brykietem drzewnym było możliwe, trzeba w pierwszej kolejności go wyprodukować. W tym celu niezbędny będzie odpowiedni materiał wsadowy, oraz odpowiednie maszyny do produkcji brykietu, czyli brykieciarki. W tym przypadku mamy do czynienia z jeszcze jedną korzyścią, jaką niesie za sobą ogrzewanie brykietem drzewnym. Do jego produkcji wykorzystywane, jako materiał wsadowy są odpady z produkcji tartacznej oraz stolarskiej.
Czy do produkcji brykietu używa się śmieci?
To bardzo powszechny mit, który należy tutaj natychmiast obalić. Do produkcji brykietu wykorzystywane są wióry, trociny i zrębki, czyli pozostałości z warsztatów stolarskich i tartaków. Jakiekolwiek odpady plastikowe czy inne, absolutnie nie mogą trafić do produkcji. Oczywiście mogą się trafić nieuczciwi producenci. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, iż kupujemy brykiet czysty, dobrej jakości, to kupujmy go z pewnych źródeł. Kupujmy brykiet drzewny z odpowiednimi certyfikatami jakości.
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż ogrzewanie brykietem drzewnym jest rozwiązaniem jak najbardziej korzystnym. Jest to materiał ekologiczny i gwarantujący odpowiedni poziom ciepła przy spalaniu w dobrych warunkach. Przejście na ogrzewanie brykietem drzewnym nie jest też zbyt kłopotliwe. W zasadzie, możemy go spalać w piecach kominkowych oraz w odpowiednio dostosowanych do zgazowywania drewna kotłach CO. W każdym razie, jest to na pewno materiał opałowy, gwarantujący nam zdecydowanie niższy poziom zanieczyszczeń, niż ma to miejsce w przypadku węgla kamiennego.
Dodaj komentarz