Odmiany Azalii i ich uprawa.

W poprzednich częściach poświęciliśmy miejsce na omówienie podstawowych zagadnień związanych z uprawą i pielęgnacją Azalii w naszych przydomowych ogrodach. Warto tutaj także powiedzieć sobie kilka słów na temat prawidłowego doboru poszczególnych odmian tych wspaniałych krzewów ozdobnych z rodziny Rhododendron. Tym bardziej, iż mamy do czynienia z wieloma odmiany i podgatunkami, z których jedne będą się lepiej nadawać do uprawy ogrodowej, inne zaś gorzej. Przyjrzyjmy się więc kilku ciekawszym odmianom Azalii i Różaneczników, aby mieć lepsze możliwości w zakresie ich dobru do naszego przydomowego ogrodu.

Podstawowe różnice między Azaliami i Różanecznikami.

Przede wszystkim musimy tutaj zdać sobie sprawę, iż nazwy Azalia i Różanecznik, bardzo często, błędnie wykorzystywane są zamiennie. Błąd polega przede wszystkim na tym, iż są to co prawda rośliny z tej samej rodziny Rhododendron, niemniej jednak Azalie stanowią rodzinę mniejszych rozmiarowo roślin, zaś Różaneczniki osiągają rozmiary o wiele większe. Do tego dochodzą jeszcze inne różnice w budowie, aczkolwiek są one w tym przypadku mniej istotne. Błedy tego rodzaju popełniane są nawet przez sklepy ogrodnicze toteż nie dziwi nas, iż większość przydomowych ogrodników amatorów, także popełnia ten błąd.

Gatunki Różaneczników wielkokwiatowych.

  • Alfred – to odmiana o kwiatach jasnofioletowych, z żółto-zielonym rysunkiem na górnym płatku. Odmiana wytrzymuje temperatury do – 22°C, osiąga wysokośc 1-2m, a kwitnie w końcu maja.
  • Blutopia – odmiana o fioletowych kwiatach z zielono-żółtym Ryniem na górnym płatku. Wytrzymuje morzy do – 26°C, osiąga wysokośc 1-2m, kwitnie w końcu maja.
  • Burgundula – odmiana z kwiatami ciemno-fioletowymi, z bardzo wyraźnym rysunkiem na górnym płatku w kolorze brązowo-bordowym. Wytrzymuje mrozy do – 22°C, kwitnie w okresie maja, osiągając wysokośc w graniach 1-2m.
  • Catawbiense Album – odmiana z białymi kwiatami przyozdobionym żółto-zielonym rysunkiem. Odmiana wybitnie mrozoodporna, radząca sobie nawet przy spadku temperatury do poziomu – 32°C. kwitnie w okresie maja, osiągając wysokość 1-2m.

Odmiany Azalii japońskich.

  • Geisha Orange – osiąga wysokość 40cm po około 10 latach uprawy. Kwitnie na przełomie maja/czerwca. Charakteryzuje się żywo zielonymi liśćmi i kwiatami w kolorze ceglasto-pomarańczowym.
  • Kermesina – osiąga wysokość nawet do 80 cm. Odmiana o błyszczących, żywo zielonych liściach i kwiatach w kolorze rubinowo-różowym. Bardzo obficie kwitnie na przełomie maja/czerwca.
  • Ledikanense – to odmiana o silnym wzroście, która po około 10 latach uprawy osiąga wzrost około 60cm. Duze, lawendowo-liliowe kwiaty kwitnące na przełomie maja/czerwca.

Podsumowanie

Widać więc bardzo wyraźnie, iż mamy w tym szczególnym przypadku bardzo szeroki wybór. Jednym wspólnym mianownikiem jest uprawa, pielęgnacja i nawożenie wszystkich odmian, które mają podobne wymagania w zakresie gleby i warunków uprawy. Bardzo przydatnym uzupełnieniem w takim przypadku będzie profesjonalny nawóz Florovit do rododendronów, który zagwarantuje nam dostarczenie roślinom prawidłowo zbilansowanych składników odżywczych, dzięki czemu będą się prezentować w naszych ogrodach jeszcze lepiej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*