Nowa instalacja wodna w domu jednorodzinnym.

Instalacja wodna jest jedną z ważniejszych instalacji w każdym budynku mieszkalnym. Trudno sobie wyobrazić codzienną egzystencję człowieka bez dostępu do wody bieżącej, choć w krajach trzeciego świata ludzie w takich warunkach muszą żyć. My jednak jesteśmy przyzwyczajeni do bieżącej wody w kranie do tego stopnia, iż w przypadku jej braku, po prostu odczujemy to bardzo wyraźnie. Czasami jednak, w przypadku starszych budynków przede wszystkim, niezbędna będzie nowa instalacja wodna. Najczęściej będzie mieć to miejsce w sytuacji, kiedy stara instalacja, wykonana jest w przestarzałej technologii, skutkiem czego nie jest aż tak bardzo efektywna, a poza tym, grozi awariami takimi jak chociażby rozszczelnienia i wyciek wody do wnętrz mieszkalnych.

Ile kosztuje nowa instalacja wodna?

Wykonanie nowej instalacji wodnej będzie pociągać za sobą stosunkowo spore koszty. Szczególnie w przypadku, kiedy będziemy zajmować się jedynie wykonaniem samej tylko instalacji. Jeśli nowa instalacja wodna będzie wykonywana podczas przeprowadzania remontu w budynku, to z całą pewnością koszty związane z jej wymianą będą nieco niższe. Musimy bowiem pamiętać, iż rury instalacji wodnej, prowadzone są z reguły w ścianach. Co prawda w nowych budynkach będą one prowadzone w odpowiednich kanałach, dzięki czemu będziemy mieć łatwiejszy dostęp, jednakże warstwę ściany do kanału i tak trzeba w pierwszej kolejności skuć. Wobec tego też, trzeba będzie ponosić dodatkowe koszty związane z kuciem a następnie murowaniem i wykańczaniem ścian.

Można więc powiedzieć, iż nowa instalacja wodna będzie dla nas najtańsze jedynie w przypadku, kiedy zdecydujemy się na jej wykonanie w trakcie przeprowadzania generalnego remontu domu czy też mieszkania. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów, i rozłoży je także na inne aspekty związane z remontem budynku mieszkalnego.

Czy można wykonać nową instalację wodną samodzielnie?

W zdecydowanej większości przypadków, jak najbardziej jest to możliwe. Aczkolwiek trzeba tutaj posiadać odpowiednią wiedzę w tym zakresie, jak również dysponować niezbędnymi narzędziami. Szczególnie jeśli będziemy chcieli wykonać instalację ze zgrzewanych rur PP. W takim przypadku niezbędnym narzędziem będzie profesjonalna zgrzewarka, która swoje kosztuje. Jej zakup jednak będzie w zasadzie pozbawiony większego sensu dla wykonania jednej tylko instalacji. Jeśli więc planujemy przeprowadzać tego typu prac więcej, może to mieć sens. W przeciwnym razie, raczej nie bardzo.

Lepiej będzie zdecydować się na wypożyczenie narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia wymiany instalacji wodnej. Jeszcze lepiej będzie zatrudnić firmę, która na co dzień montuje nowe instalacje wodne w Bielsku Białej. Dzięki temu, nasza nowa instalacja wodna będzie z całą pewnością prawidłowo wykonana, a nam nie będą grozić żadne trudności w jej codziennej eksploatacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*