Klejenie z utwardzaniem promieniowaniem UV.

Technologia łączenia ze sobą różnorodnych przedmiotów, stale postępuje do przodu. Na chwilę obecną mamy już całkiem sporo rozwiązań w tym zakresie. Starczy tutaj wspomnieć chociażby o spawaniu czy też klejeniu. Ta druga technologia stale jest ulepszana. Obecnie stosowane są na przykład kleje utwardzane promieniowaniem UV. Dzięki temu rozwiązaniu, stanowczo skrócono czas uzyskiwania przez spoinę pełnych właściwości fizykochemicznych. W niektórych przypadkach jest to skrócenie nawet do kilkunastu sekund. Tak znaczne przyspieszenie jakie gwarantuje nam klejenie z utwardzaniem promieniowaniem UV, z całą pewnością jest niesamowicie korzystne. Warto więc przyjrzeć się w jakich okolicznościach będzie to najczęściej wykorzystywane.

Jak bardzo klejenie z utwardzaniem promieniowaniem UV jest korzystne?

Okazuje się, iż całkiem bardzo. Przede wszystkim chodzi tutaj o znaczne skrócenie czasu oczekiwania na utwardzanie spoiny. W niektórych przypadkach wystarcza już kilkanaście sekund do osiągnięcia pełnej wytrzymałości spoiny. Jest to znacznym skróceniem czasu klejenia, co oczywiście przekłada się na szybkość procesów produkcyjnych. Poza tym, tak szybkie utwardzanie spoiny przekłada się także na możliwość wdrażania tego typu technologii w szybkich procesach produkcyjnych.

Najistotniejsze zalety klejenia z utwardzaniem promieniowaniem UV:

  • Szybki czas utwardzania spoiny – w niektórych przypadkach nawet w ciągu kilkunastu sekund osiągamy pełnię właściwości spoiny.
  • Relatywnie niskie koszt jednostkowy wykonania spoiny
  • Brak skomplikowanych czynności związanych z przygotowaniem spoiny
  • Bardzo dobre właściwości fizykochemiczne – odporność, wytrzymałość

Są to bez cienia wątpliwości bardzo dobre parametry, dla których warto tego typu rozwiązania wdrażać na wielu płaszczyznach produkcyjnych.

Przygotowanie spoiny do utwardzania.

Tak samo jak w wielu innych przypadkach, także i klejenie z utwardzaniem promieniowaniem UV, wymaga odpowiedniego przygotowania spoiny. Nie jest to jednak proces strasznie wymagający. Przestrzeganie tych wytycznych, zapewnia możliwość osiągnięcia wszystkich właściwości danej spoiny.

Powierzchnie przeznaczone do klejenia powinny zostać oczyszczone, osuszone i pozbawione wszelkich nierówności. Następnie należy je odtłuścić rozpuszczalnikami organicznymi. Na obydwu klejonych powierzchniach należy rozprowadzić równomierną warstwę kleju, po czym klejone przedmioty należy ze sobą połączyć. Pozostaje już tylko wykorzystanie odpowiedniego urządzenia UV. Tutaj swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim lampy przemysłowe i systemy UV, aczkolwiek w zastosowaniach bardziej indywidualnych, znajdziemy także mniejsze urządzenia do utwardzania spoin.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, jest to proces niezbyt wymagający, a zapewniający doskonałe warunki i parametry połączenia klejonego. W wielu więc przypadkach, będzie to rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym, jeśli chodzi o łączenie ze sobą różnorodnych przedmiotów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*