Kleje utwardzane promieniowaniem UV w przemyśle.

Wiele współczesnych branż przemysłowych wykorzystuje w wielu aspektach technologię klejenia ze sobą poszczególnych elementów. Najczęściej tego typu rozwiązania znajdują zastosowanie w przypadku branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Niemniej jednak równie często są stosowane w branży optycznej, czy też w branży produkcji sprzętu medycznego. Możemy się także zetknąć z wykorzystaniem tego typu technologii klejenia w branży motoryzacyjnej, aczkolwiek już nie tak często, jak w branżach wymienionych wcześniej. Warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bardziej dokładnie, bowiem kleje tego rodzaju, będą obecnie stosowane coraz częściej, w coraz większej ilości branż przemysłowych.

Gdzie stosowane są urządzenia, systemy i lampy UV do utwardzania klejów?

Technologia ta, jak już wspomnieliśmy, stosowana jest w dość sporej ilości branż przemysłowych oraz produkcyjnych. Przede wszystkim, wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność szybkiego wykonania spoiny, bez zbyt długiego czasu oczekiwania na jej utwardzenie. Dobierając odpowiednie urządzenia, systemy i lampy UV, można wdrożyć tego typu technologię na linie produkcyjne, nawet te, gdzie cały proces przebiega bardzo szybko. Wiąże się to co prawda z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, jednakże w większości przypadków, jest to inwestycja, która zwraca się wyjątkowo szybko. Technologia zapewnia bowiem sprawne i szybkie łączenie ze sobą nawet bardzo małych elementów, co jest szczególnie istotne w branżach takich jak elektronika, elektrotechnika, czy też optyka oraz produkcja sprzętu medycznego. Generalnie możemy powiedzieć, iż technologia stale zyskuje nowych zwolenników i regularnie wdrażana jest na nowych obiektach przemysłowych oraz produkcyjnych.

Zalety stosowania technologii klejenia z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV.

Warto sobie także powiedzieć nieco więcej na temat korzyści płynących z wdrożenia tej technologii na liniach produkcyjnych. Okazuje się bowiem, iż niesie ona za sobą cały szereg korzyści, które wpływają pozytywnie na cały proces technologiczny, oraz na sam wyrób końcowy. Najważniejszymi zaletami są tutaj niewątpliwie następujące kwestie:

  • Szybki czas utwardzania spoiny – już nawet po 10 sekundach spoina może być w pełni utwardzona.
  • Długi okres żywotności kleju – nawet do 60 minut od aplikacji kleju możemy dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami. Dopiero po upływie tego czasu klej nie nadaje się już do utwardzania.
  • Niski koszt wykonania spoiny – po odliczeniu kosztów wdrożenia technologii, wykonanie jednej spoiny jest wyjątkowo tanie na tle innych rozwiązań w tym zakresie.
  • Bardzo dobre parametry techniczne wykonywanych spoin.

Są to niewątpliwie konkretne zalety, dla których warto przemyśleć wdrożenie tej technologii także na swoich obiektach. Tym bardziej, iż odpowiednie systemy typu UV do utwardzania można dostosować do współpracy praktycznie z każda linią produkcyjną.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*