Klasyczna poziomnica i jej zastosowanie.

Poziomnica to jedno ze zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionych narzędzi pomiarowych stosowanych w budownictwie. Obok klasycznej miary budowlanej oraz kątownika, stanowi najbardziej niezbędne narzędzie na każdej budowie. Bez poziomicy, praktycznie nie będzie możliwe prawidłowe zrealizowanie większości prac budowlanych oraz remontowych. W związku z tym też, warto tutaj zwrócić uwagę na tego typu narzędzie, tym bardziej, iż jest ono ogólnie dostępne. Warto też zwrócić uwagę na nowe rozwiązania w tym zakresie, czyli na poziomnice laserowe, które w znacznym zakresie usprawniają proces realizacji pomiarów dla budownictwa.

Budowa klasycznej poziomicy i jej użytkowanie.

Klasyczna poziomica składa się przede wszystkim z prostego profilu, odpowiednio wzmocnionego i wykonanego z trwałych stopów aluminium. W tej podstawie osadzona jest libella pomiarowa czyli rurka wypełniona wodą z pęcherzykiem powietrza. Jak wiemy bardzo dobrze z lekcji fizyki, powietrze jest lżejsze i zawsze będzie uciekać w górę z wody. W przypadku libelli pomiarowej, będzie ono jednak ograniczone rurką szklaną przez co będzie się ustawiać idealnie w najwyższym punkcie. Jeśli lekko przechylimy rurkę, powietrze przesunie się w bok, tak aby być w najwyższym punkcie. Dzięki temu możemy skutecznie dokonywać pomiarów, pod kątem tego, czy dany element znajduje się w poziomice czy też w pionie.

Oczywiście poziomnica klasyczna daje nam także możliwość sprawdzenia czy dany element jest nachylony do płaszczyzny ziemi pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Jednym słowem zapewnia nam bardzo szerokie możliwości pomiarowe. W związku z tym też jest to zdecydowanie najbardziej popularne narzędzie pomiarowe, powszechnie stosowane w branży budowlanej oraz remontowej.

Nowoczesne, laserowe narzędzia pomiarowe.

Poza klasyczną poziomicą w ostatnich latach coraz częściej na wyposażeniu firm budowlanych pojawiają się nowoczesne narzędzia laserowe. Najprostszym przykładem jest poziomnica laserowa, która nie posiada libelli pomiarowej, ale w zamian wykorzystuje technologia rzutowania światła laserowego. Urządzenie ustawiane jest w poziomie do płaszczyzny ziemi, a następnie można w dowolnym kierunku rzucać wiązkę światła laserowego, bez względu na to, czy planujemy wyznaczyć poziom, pion czy też jakikolwiek inny kąt. Oczywiście poziomicą laserową nie zmierzymy poziomu ani piony w powietrzu. Jednakże w przypadku kiedy mamy na co rzucić wiązkę światła laserowego, takie urządzenie jest idealne i wręcz niezastąpione. Mając jednakże ten fakt na względzie, warto zwrócić uwagę na to, aby wraz z inwestycją w tego typu urządzenie nie pozbywać się klasycznej poziomicy. Może się ona jeszcze wielokrotnie okazać niezwykle użyteczną. Szczególnie w trudniejszych warunkach pomiarowych, gdzie nie będziemy mieli miejsca na które można by skierować wiązkę lasera.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*