Jak założyć swój przydomowy ogród.

przydomowy ogród ozdobny

Każdy właściciel domu jednorodzinnego, czy też nawet zwykłej działki, z całą pewnością ma na uwadze fakt, iż całkiem rozsądnie byłoby wolną przestrzeń wykorzystać do założenia ogrodu. Ogrodu, który będzie nie tylko cieszył oko i koił zmysły feerią zapachów i barw, ale także będzie mógł dostarczyć świeżych ziół oraz warzyw, aby codzienne posiłki, przynajmniej przez pewien czas w roku, były okraszone większą dozą natury. Warto jednak wiedzieć, jak zabrać się za zakładanie ogrodu, aby nie popełnić błędów, które już na samym starcie mogą być brzemienne w przyszłych skutkach. Zobaczmy wobec tego, w jaki sposób podejść do tej kwestii, aby zapewnić sobie osiągnięcie maksymalnie dobrych rezultatów przy jak najmniejszym nakładzie pracy oraz jak najniższym udziale kosztów.

Staranne oczyszczenie terenu.

Pierwszym krokiem będzie rzecz jasna dokładne oczyszczenie terenu z wszelkich zanieczyszczeń i chwastów. Chodzi tutaj rzecz jasna o ewentualne pozostałości budowlane, większe kamienie (te można jak najbardziej odłożyć na bok i w późniejszym etapie wykorzystać w celach dekoracyjnych). W tym celu trzeba będzie starannie przekopać cały teren wyznaczony pod ogródek i przegrzebać ziemię celem wybrania nieczystości i wyrwania chwastów. Po około dwóch tygodniach od przekopania, warto jeszcze raz zajrzeć na teren, aby usunąć pozostałe chwasty, które p tym terminie na pewno się pojawią.

Zasilenie ziemi ogrodowej.

Następnym krokiem będzie zasilenie gleby w ogrodzie. Tutaj trzeba będzie zaopatrzyć się w solidny nawóz, a najlepiej kompost czy też ziemię ogrodniczą. Rozsypujemy kompost lub ziemię ogrodniczą po terenie naszego przyszłego ogrodu i po raz kolejny przekopujemy. Ostatnim krokiem będzie wyrównanie powierzchni poprzez staranne jej grabienie.

Wyznaczanie rabatek i stanowisk.

Bardzo ważnym etapem będzie staranne zaprojektowanie rozkładu poszczególnych elementów w naszym ogrodzie. Należy tutaj wyznaczyć miejsce na trawnik, rabatki kwiatowe, ewentualną rabatkę warzywno ziołową, oraz rzecz jasna na pozostałe krzewy i drzewka ozdobne.

Przygotowanie do wysiewu i sadzenia.

regulator wzrostu roślin bio-algenKolejnym bardzo ważnym krokiem będzie zakup nasion i nawozów przez internet lub tez w sklepach stacjonarnych, aczkolwiek trzeba powiedzieć, iż zakupy w sieci będą w tym przypadku o wiele bardziej wygodne i komfortowe. Na tym samym etapie można od razu w tym samym sklepie zaopatrzyć się we wszystkie, niezbędne środki przeznaczone do ochrony roślin w naszych ogrodach. Musimy w końcu mieć pewność, iż od samego początku, naszym roślinom nic nie będzie przeszkadzać ani też zagrażać.

Wysiew roślin oraz ich sadzenie.

Teraz pozostało nam już tylko na wydzielonych stanowiskach pod poszczególne roślin przeprowadzić sianie lub sadzenie roślin. Oczywiście na tym etapie warto także zwrócić uwagę na specyficzne wymagania poszczególnych roślin. Na przykład azalie – różaneczniki wymagać będą gleby o kwaśnym odczynie, a więc trzeba będzie przygotować odpowiednią mieszanką, która wypełnimy dołek na stanowiskach przeznaczonych pod ten gatunek roślin.

Nawadnianie i pielęgnacja.

nawadnianie ogroduTeraz pozostało nam już tylko zadbać o prawidłowe nawadnianie poprzez odpowiednio dobrane zraszacze. Trzeba będzie także pozyskać odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji poszczególnych roślin, a musimy pamiętać, iż każda z roślin ma w tym zakresie zupełnie różne wymagania, toteż nie będzie możliwe standardowe prowadzenie tego typu prac. Do każdej rośliny musimy podejść zupełnie indywidualnie, jeśli chcemy osiągnąć jakiekolwiek efekty pracy w przydomowym ogrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*