Jak zadbać o bezpieczną eksploatację instalacji elektrycznej?

Bezpieczeństwo eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych, jest przede wszystkim zależne od samego użytkownika. To my, jako użytkownicy, mamy na co dzień kontakt z instalacją. To my też, dzięki temu właśnie, możemy wychwycić wszelkie nieprawidłowości jej funkcjonowania. Możemy na bieżąco sprawdzić każde gniazdko, każdy łącznik elektryczny. Oczywiście prawidłowe wykonanie instalacji także będzie mieć wpływ, leczy my już nie jesteśmy w stanie tutaj stwierdzić nieprawidłowości. W tym celu trzeba będzie korzystać z usług profesjonalnego elektryka, który przeprowadzi wnikliwy przegląd, kontrolę stanu technicznego naszej instalacji elektrycznej.

Regularny przegląd techniczny instalacji.

Przynajmniej raz w roku warto przeprowadzić rutynową kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznej w naszym domu jednorodzinnym czy też w mieszkaniu. Musimy pamiętać, iż poszczególne podzespoły, wchodzące w skład instalacji będą ulegać zużywaniu się, czego my, bez odpowiednich narzędzi oraz wiedzy i doświadczenia, nie będziemy w stanie stwierdzić. Tutaj niezbędny będzie profesjonalny elektryk z uprawnieniami SEP. Będzie on w stanie przeanalizować jakość wszystkich poprowadzonych w domu przewodów elektrycznych, oraz sprawdzić działanie bezpieczników, aby ostatecznie mieć pewność, iż najważniejsze elementy instalacji są sprawne i nie wymagają naprawy czy też modernizacji. Jeśli nasza instalacja została wykonana w ciągu ostatnich 20-30 lat, to prawie na pewno będziemy mieć już odpowiedniej jakości przewody miedziane, wobec czego ich wymiana nie będzie nas dotyczyć. Jedynie w starszych instalacjach, mogą jeszcze funkcjonować przewody aluminiowe, które należy koniecznie wymienić, gdyż nie sprawdzają w obecnych czasach, przy zdecydowanie większym zapotrzebowaniu na prąd elektryczny.

Bieżąca kontrola codzienna.

Poza kwestiami związanymi z przeglądem technicznym, realizowanym przez elektryka, my sami, także możemy na bieżąco kontrolować stan techniczny instalacji. Codzienna jej eksploatacji daje nam mnóstwo informacji na ten temat. W końcu korzystamy z prądu elektrycznego oraz oświetlenia. Dzięki temu na bieżąco widzimy czy każdy łącznik elektryczny, czy każde gniazdko elektryczne jest w pełni sprawne i nie wykazuje oznak uszkodzenia. Możemy też od razu podejmować działania, a w zasadzie to powinniśmy je podejmować, po wychwyceniu niezgodności. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wypadkowe, związane z użytkowanie niesprawnych elementów instalacji elektrycznych.

Podsumowanie

Generalnie rzecz wiec ujmując, bezpieczeństwo eksploatacji instalacji oraz urządzeń elektrycznych zależne jest od nas samych, jako właścicieli i głównych użytkowników. Z jednej strony możemy samodzielnie prowadzić bieżące kontrole stanu technicznego elementów instalacji. Z drugiej zaś, odpowiadamy za przeprowadzenie rocznego przeglądu stanu technicznego całej instalacji. Jest to najlepszy sposób na zagwarantowanie sobie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w naszych instalacjach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*