Instalacja grzejników kanałowych. Czy warto?

Zmiana systemu grzewczego w przypadku grzejników ściennych, z reguły będzie bardzo opłacalna, bowiem jest to zdecydowanie najprostsza i najmniej efektywna konstrukcja. Oczywiście nie znaczy to, iż musimy koniecznie z nich rezygnować. Bardzo często może się okazać, iż stosowanie grzejników ściennych jest w pełni uzasadnione w danym budynku. Warto jednak sprawdzić, iż w przypadku ich wymiany na grzejniki kanałowe nie odniesiemy konkretnych korzyści. Oczywiście będzie to uzależnione od wielu czynników, na które koniecznie należy zwrócić uwagę.

Warunki dla montażu grzejników kanałowych.

Przede wszystkim, należy tuta w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w przypadku danego budynku, montaż grzejników kanałowych będzie w ogóle możliwy. Czasami bowiem, ze względu na kwestie konstrukcyjne budynku, niestety nie będzie to możliwe do wykonania. Niemniej jednak, w zdecydowanej większości starszych budynków mieszkalnych, z zainstalowanym systemem grzejników ściennych, będzie to jak najbardziej do zrealizowania.

Kwestią zdecydowanie najbardziej istotną jest to, aby podłogi w budynku charakteryzowały się wystarczająco gruba konstrukcją. Najmniejsze grzejniki kanałowe będzie mieć grubość 10 cm, tak więc konstrukcja podłogi powinna być co najmniej tak samo gruba (bez górnego pokrycia, czyli paneli podłogowych, czy też płytek). W takich bowiem warunkach, możliwe będzie bezproblemowe wycięcie kanałów montażowych dla grzejników kanałowych. Doprowadzenie zasilania oraz powrotu czynnika grzewczego nie będzie tutaj nadzwyczaj problematyczne, toteż nie trzeba temu zagadnieniu poświęcać szczególnej uwagi.

Czy wdrożenie grzejników kanałowych jest dla nas korzystne?

Najbardziej nurtującą każdego z nas kwestią jest oczywiście to, czy w ogóle warto zaprzątać sobie głowę montażem grzejników kanałowych. W wielu przypadkach, jak najbardziej warto. Ich wdrożenie pozwoli nam osiągnąć konkretne korzyści. Najważniejszą jest podniesienie poziomu komfortu termicznego w pomieszczeniach mieszkalnych. Wynika to z zupełnie odmiennego podejścia do kwestii dystrybucji ciepła poprzez grzejniki kanałowe. W ich wnętrzu zamontowana jest nagrzewnica oraz wentylator. Przez nagrzewnicę wypełnioną czynnikiem grzewczym, przepuszczane jest powietrze, które prędkość przepływu regulowana jest przez wentylator. Dzięki temu rozwiązaniu, wymiana powietrza w pomieszczeniu odbywa się ze stałą prędkością niezależnie od temperatury czynnika grzewczego, jak to ma miejsce w przypadku grzejników ściennych.

Fakt ten, dodatkowo pozwala nam ograniczyć spalanie, poprzez utrzymywanie pracy kotła grzewczego na jego optymalnym poziomie. Niższe spalanie z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie, jak również obniżenie poziomu wydalanych do atmosfery zanieczyszczeń. Generalnie, można więc powiedzieć, iż jak najbardziej warto wdrożyć takie rozwiązanie w swoim domu jednorodzinnym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*