Obecnie, geosiatki to jedne z bardziej popularnych materiałów geosyntetycznych, wykorzystywanych powszechnie w budownictwie inżynieryjnym. Mamy tutaj do czynienia z bardzo dobrym materiałem, którego wykorzystanie przynosi określone korzyści. Poza tym, mamy także do czynienia z różnymi rodzajami geosiatek, z czego każdy charakteryzuje się innymi właściwościami, parametrami technicznymi, a tym samym także przeznaczeniem.
Spis treści
Jakie geosiatki są obecnie najpopularniejsze?
Tak jak już wspomnieliśmy, występują one w wielu wariantach, toteż ich zastosowanie jest stosunkowo zróżnicowane. Obecnie do najpopularniejszych, zaliczamy następujące rodzaje geosiatek:
- Geosiatki miragrid GX – wytwarzane z włókien poliestrowych powlekanych polimerową powłoką ochronną. Dostępne są siatki jedno oraz dwukierunkowe. Dobra wytrzymałość na rozciągnie przy małym pełzaniu. Dobre tarcie w stosunku do gruboziarnistego podłoża. Stosowana do zbrojenia gruntów niespoistych.
- Geosiatki GLASSTECH – wykorzystywane do warstw asfaltowych nawierzchni podatnych oraz półsztywnych autostrad. Mogą być wykorzystywane zarówno na części nawierzchni, jak i na jej całości. Zbrojenie tego typu geosiatką może być wykorzystane zarówno przy remoncie już istniejącej nawierzchni, jak i przy budowie nowej.
- Geosiatki Petgrid BIT – płaska siatka wykonana z włókien poliestrowych powleczonych polimeroasfaltową powłoką ochronną. Stosowana do zbrojenia warstw jezdni.
- Geosiatki Glass-Ter SW – wytwarzane z włókien szklanych i węglowych. Wytwarzana jest metodą tkacką, skutkiem czego jej węzły mogą się przesuwać. Wykorzystywana głównie do zbrojenia warstw asfaltowych.
- Geosiatki PETGRID – wykonana z włókien poliestrowych w polimerowej powłoce ochronnej. Wytwarzana zarówno jako siatki jednokierunkowe, jak i dwukierunkowe.
- Geosiatki GLASSTAR – wykonane z włókien szklanych tworzących płaskie nici przeplatanych w węzłach, tworzących oczka o wymiarze 25,4×25,4 mm. Stosowana do zbrojenia warstw asfaltowych, podatnych nawierzchni, półsztywnych autostrad, lotnisk czy też dróg.
zakres zastosowania.
Jak wyraźnie widać po przeanalizowaniu poszczególnych typów geosiatek, są one wykorzystywane praktycznie w każdej dziedzinie budownictwa. Zdecydowanie najczęściej jednak, geosiatki inżynieryjne wykorzystujemy przy budowie dróg i autostrad, oraz przy zbrojeniu gruntów. Dzięki zastosowaniu tego typu materiału geosyntetycznego, wzrasta wyraźne odporność nawierzchni na obciążenia eksploatacyjne. Wydłuża to znacznie żywotność nawierzchni jak i całej konstrukcji drogi.
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż są to bardzo dobre i nowoczesne geosyntetyki, wykorzystywane w budownictwie inżynieryjnym. Przynoszą konkretne korzyści w każdym zakresie swojego zastosowania, dzięki czemu ich popularność systematycznie rośnie. Z całą też pewnością w najbliższych latach, będzie rosnąć dalej.
Dodaj komentarz