Geosiatki i ich zastosowanie.

Materiały geosyntetyczne w ciągu ostatnich lat znajdują coraz szersze zastosowanie w nowoczesnych realizacjach w budownictwie przede wszystkim drogowym i kolejowym, ale nie tylko. Co bardzo ważne, wzrasta także ich produkcja, głównie ze względu na fakt, iż do ich wytwarzania można stosować przygotowane odpowiednio odpady plastikowe, poddane wcześniej recyklingowi. Trzeba więc przyznać, iż w wielu przypadkach będą one powstawać w bardzo ekologiczny sposób. Co zaś najważniejsze, wszelkiego rodzaju geosiatki, geotkaniny czy też geowłókniny, znacznie podnoszą trwałość realizowanych konstrukcji budowlanych, co ograniczy ich przyszłe koszty eksploatacyjne.

Gdzie stosowane są geosiatki?

Geosiatki, to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych materiałów geosyntetycznych we współczesnym budownictwie. Stosowane są w wielu różnorodnych sytuacjach. Przede wszystkim jednak w przypadku, kiedy zachodzi konieczność zbrojenia lub stabilizacji gruntów lub tez warstw podbudowy. Geosiatki występują w wielu różnorodnych wariantach konstrukcyjnych o różnorodnym zastosowaniu. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:

  • Miragrid GX – poliestrowe geosiatki dodatkowo powleczone ochronną powłoka polimerową. Wysoka wytrzymałość na rozciąganie przy bardzo małym pełzaniu. Dobre właściwości tarcia w stosunku do gruboziarnistego podłoża.
  • Polgrid BX – geosiatka o otwartej strukturze w postaci georusztu, z sztywnymi węzłami będącymi elementem struktury siatki.
  • Polgrid UX – geosiatka o sztywnych węzłach o wysokiej wytrzymałości i sztywności materiału.
  • Geosiatki do budowy i remontu dróg – geosiatki GLASSTECH służące do zbrojenia konstrukcji. Idealna do wszelkich prac związanych z naprawą i budową dróg, szczególnie w jej bitumicznej warstwie.
geosiatka typu miragrid
Geosiatka typu miragrid

Jest to więc stosunkowo rozległa rodzina materiałów geosyntetycznych o bardzo szerokim zastosowaniu, przede wszystkim w budownictwie drogowym.

Do najczęściej spotykanych zastosowań poszczególnych geosiatek zaliczamy:

  • Budowa dróg, parkingów, dróg leśnych, tymczasowych
  • Stabilizacja słabego podłoża oraz gruntów nasypów komunikacyjnych
  • Nasypy zbrojone i konstrukcje oporowe
  • Wzmacnianie poboczy dróg, stabilizacja skarp, osuwisk.

W większości przypadków, geosiatki są dodatkowo stabilizowane przeciwko oddziaływaniu promieniowania UV, przez co też, można je stosować w przypowierzchniowej warstwie zbrojenia gruntu. Są nieszkodliwe, obojętne dla środowiska naturalnego. Jeśli do tego dołożymy kwestię tego, iż wytwarzane mogą z produktów pochodzących z recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, to okazują się być bardzo ekologicznym produktem, którego zastosowanie przynosi same korzyści. Po pierwsze ograniczamy zanieczyszczenia środowiska, a po drogie znacznie wzmacniamy trwałość realizowanych inwestycji drogowych i kolejowych. Trzeba więc przyznać, iż jest to bardzo dobry materiał budowlany, którego wdrożenie przynosi bardzo wymierne korzyści.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*