Jedną z kluczowych kwestii prowadzenia swojego przydomowego ogrodu jest niewątpliwe jego prawidłowe nawadnianie. W końcu wszystkie rośliny, zarówno te ozdobne, jak i warzywa czy też zioła, potrzebują odpowiedniej ilości wody do prawidłowego rozwoju. Tak samo zresztą trawnik w ogrodzie wymaga czasowego nawadniania, szczególnie w okresach największych upałów i braku opadów atmosferycznych. Jednym słowem, posiadanie przydomowego ogrodu wymagać będzie od nas także inwestycji w nawadnianie, które może być realizowane wieloma różnymi sposobami.
Spis treści
Sposoby realizacji procesu nawadniania ogrodu.
Jak już wspomnieliśmy, nawadnianie ogrodu może być realizowane na kilka różnych sposobów. Jedne z nich będą bardziej a inne mniej uciążliwe dla właściciela. Kluczem do sukcesu będzie prawidłowe dobranie systemu nawadniania do naszych potrzeb i warunków panujących w przydomowym ogrodzie. Wyróżnić możemy tutaj następujące sposoby realizacji nawadniania ogrodu:
- Nawadnianie ręczne – czyli stosowanie tradycyjnej konewki. Sprawdza się przede wszystkim w małych ogrodach. Ewentualnie można korzystać z tego sposobu w przypadku nawadniania grządek warzywnych i ziołowych
- Nawadnianie wężem – zdecydowanie najczęściej wykorzystywana metoda nawadniania ogrodu. W tym przypadku niezbędny będzie odpowiednio długi wąż, do którego podłączana jest końcówka a następnie trzeba jeszcze z tym wężem osobiście obejść cały ogród i dopilnować nawodnienia wszystkich roślin i ewentualnie trawnika.
- Nawadnianie automatyczne – w tym przypadku stosowane są deszczownie i zraszacze, a rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku ogrodów większych. U dostawców wyposażenia ogrodniczego można znaleźć gotowe systemy nawadniające do ogrodu, w skład których wejdą niezbędne węże zasilające, zraszacze, oraz wszystkie niezbędne zaworu i regulatory. Jest to zdecydowanie najbardziej wygodna forma nawadniania ogrodów, aczkolwiek w przypadku małych przestrzeni, nie warto ponosić kosztów zakupu.
Na co zwrócić uwagę podczas nawadniania?
Niezależnie od zastosowanego rozwiązania technologicznego do nawadniania ogrodu, koniecznie trzeba będzie zwrócić uwagę na wymagania poszczególnych roślin w tym zakresie. Oczywistym jest, iż różne rośliny będą potrzebować różnego poziomu nawodnienia.
Uwaga!! Nie podlewamy roślin w ciągu dnia przy silnym słońcu, bowiem może to doprowadzić do spalenia roślin !!!
Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie jest już takie silne.
Pielęgnacja i nawadnianie trawników.
Szczególnie istotna będzie tutaj prawidłowa pielęgnacja trawników, które nie wymagają aż tak wielkich ilości wody, niemniej jednak całkowity jej brak doprowadzi do wysuszenia i zniszczenia trawnika. w przypadku małych ogrodów, wystarczy czasem dodatkowo nawodnić trawnik przy użyciu zwykłego węża i końcówki zraszającej. Natomiast w przypadku dużych i bardzo dużych powierzchni, efektywniejszym rozwiązaniem będą zraszacze samobieżne, lub gotowe systemy nawadniające, które zapewnią trawie odpowiednią ilość wody na całej przestrzeni trawnika.
Dodaj komentarz