Wymiana okien w domu jednorodzinnym to bardzo poważne zagadnienie, do którego należy podejść z najwyższą starannością. Przede wszystkim, musimy pamiętać, iż obecnie, mamy do czynienia z nowymi technologiami, zarówno w przypadku okien PCV, jak i drewnianych. Okna te, będą charakteryzować się o wiele lepszym współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu, straty ciepła z domu będą utrzymane na o wiele niższym poziomie. W zasadzie to właśnie na ten parametr powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdyż przekłada się to nie tylko na materialne oszczędności. Mniejsze straty ciepła, to mniej ciepła dostarczonego, a mniej ciepła dostarczonego to mniej spalonych materiałów opałowych. To zaś oczywiście przekłada się na lepszy stan naszej atmosfery, która i bez tego jest już dość zanieczyszczona.
Współczynnik przenikania ciepła, jako najistotniejszy parametr doboru okien.
Wspomnieliśmy o tym, iż współczynnik przenikania ciepła to bardzo ważny parametr okien, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Jest to ważne, bowiem przez okna tracimy nawet do 40% ciepła z naszego domu. Jeśli więc poprawimy izolację w tym zakresie o 50%, to pozwoli nam to na jakieś 20% oszczędności na ogrzewaniu. Biorąc pod uwagę miesięczne koszty ogrzewania w sezonie zimowym, możemy powiedzieć, iż jest to całkiem pokaźna kwota, szczególnie w skali całego sezonu. Będziemy mogli zaoszczędzone pieniądze zainwestować w kolejne usprawnienia naszego domu jednorodzinnego.
Wszystkie, współcześnie produkowane okna PCV i drewniane będą charakteryzować się już dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Warto sobie powiedzieć na ten temat nieco więcej. Jest to parametr wyrażany nastepującym wzorem:
U = x W/(m2*K) – gdzie x to wartość naszego współczynnika przenikania ciepła.
Im niższy jest nasz współczynnik, tym lepiej, bowiem mniej energii cieplnej będziemy wytracać poprzez płaszczyznę okna. Obecnie w standardowych oknach jest to U=1,1 W/(m2*K). Jednakże o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup okien droższych, charakterystycznych dla budownictwa pasywnego. W takim przypadku bowiem U<=0,6 W/(m2*K). Takie okna pozwalają nam już bardzo wyraźnie zauważyć oszczędności na ogrzewaniu. Współczynnik przepuszczalności energii cieplnej. Drugim parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest współczynnik przepuszczalności energii słonecznej. Jest to innymi słowami zdolność okna do absorpcji ciepła słonecznego poprzez swoją powierzchnię. Parametr ten jest wyrażony w procentach. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie okien o współczynniku g => 50%.
Co prawda takie okna będą stosunkowo kosztowne, niemniej jednak warto przeanalizować możliwość inwestycji w takie rozwiązanie. Przyczynia się to bowiem do przyszłych oszczędności, jak również pozwala nam zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, co jest bardzo ważną współcześnie kwestią.
Dodaj komentarz