Detekcja wodoru w akumulatorowniach przemysłowych.

Ładowanie akumulatorów do wszelkiego rodzaju wózków widłowych, czy też samochodów osobowych oraz ciężarowych, wymaga zastosowania odpowiednich systemów bezpieczeństwa. Chodzi tutaj o to, iż w trakcie ładowania akumulatorów ołowianych może dojść do wydzielania się wodoru, czego najczęstszą przyczyną są nieszczelności samego akumulatora. Odpowiedni poziom wentylacji powinien zapewnić bezpieczeństwo, jednakże nie zawsze jest to wystarczającym rozwiązaniem. W tym przypadku, niezbędna będzie odpowiednia detekcja wodoru, która będzie połączona z systemem wentylacji mechanicznej, w celu natychmiastowego usuwania nadmiernych ilości wodoru z pomieszczenia akumulatorowni.

Osobne pomieszczenia do ładowania akumulatorów.

Najważniejszą kwestią, która będzie w stanie zagwarantować bezpieczeństwo w tym zakresie, jest oczywiście wyodrębnienie osobnego pomieszczenia do realizacji procesu ładowania akumulatorów. Dzięki temu, ewentualne wycieki wodoru będą mogły kumulować się jedynie w tym pomieszczeniu, a nie w całym obiekcie, co byłoby trudne do opanowania i mogłoby doprowadzić do trudnych do przewidzenia skutków. Osobne pomieszczenie pozwala na wdrożenie systemów detekcji wodoru, które sprawnie i szybko wychwytują ewentualne jego wycieki, uruchamiając automatycznie systemy wentylacji. Dzięki temu, nawet w sytuacji zagrożenia, natychmiast jest ona opanowana, a wodór usunięty do atmosfery, gdzie przestaje być niebezpieczny, ze względu na jego śladowe ilości w stosunku do powietrza atmosferycznego. Jednym słowem, trzeba tutaj powiedzieć, iż prawidłowo realizowana detekcja wodoru będzie mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa procesu ładowania akumulatorów. Przede wszystkim tych, których konstrukcja jest oparta o galwaniczne ogniwa ołowiowe zanurzone w roztworach kwasu siarkowego. To właśnie ten typ akumulatorów, jest najbardziej rozpowszechniony w motoryzacji i stwarza jednocześnie największe zagrożenie wydzielania wodoru.

Koszty wdrożenia detekcji wodoru.

Oczywiście trzeba będzie liczyć się z tym, iż wdrożenie systemu detekcji wodoru w pomieszczeniu akumulatorowni będzie pociągać za sobą koszty. Trzeba jednakże liczyć się z tym, iż są one absolutnie niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa na całym obiekcie. Brak tego typu detekcji wodoru, może być przyczyną bardzo poważnych w skutkach wypadków, w tym także wypadków śmiertelnych. W ciągu ostatnich lat tylko, doszło do kilku groźnych wypadków związanych z ładowaniem baterii trakcyjnych. Ich przyczyną najczęściej był brak odpowiedniego pomieszczenia akumulatorowni. W kilku sytuacjach, pomieszczenie było, niemniej jednak nieprawidłowo zabezpieczone. Dlatego też, tak ważnym jest, aby jak najbardziej poważnie podejść do zagadnienia, iż pomieszczenie akumulatorowni wyposażyć w system detekcji wodoru, gdyż w przeciwnym razie, sami sobie stwarzamy zagrożenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*