Brykiet drzewny, jako alternatywa dla węgla

Brykiet drzewny

W ostatnim czasie, brykiet drzewny stale zyskuje na popularności. Stał się on doskonałą niemalże alternatywą dla ogrzewania naszych domów z wykorzystaniem węgla kamiennego. Pozwala nam na znaczne ograniczenie poziomu zanieczyszczeń generowanych przez przydomową kotłownię. Co prawda, brykiet drzewny emituje nieco więcej pyłów zawieszonych niż gaz ziemny, jednakże pod względem emisji CO2 jest po prostu bezkonkurencyjny. Możemy więc powiedzieć, iż ogrzewanie naszych domów z wykorzystaniem brykietu drzewnego, będzie rozwiązaniem korzystnym zarówno dla nas, jak dla środowiska naturalnego.

Jak wytwarzany jest brykiet drzewny?

Bardzo ważną kwestią, wpływającą na ekologiczność brykietu drzewnego, jest fakt, iż powstaje on w dużej mierze z odpadów z produkcji tartacznej oraz stolarskiej. Nie trzeba wycinać drzew tylko po to, aby wyprodukować brykiet drzewny. Choć wiadomym jest, iż odpady z wycinek, czyli drobne gałęzie, nie nadające się do przemysłu drzewnego, których nie sposób wykorzystać nawet jako drewno opałowe, także mogą być przetwarzane na brykiet drzewny.

Odpowiednio wysuszony surowiec, trafia do maszyny – brykieciarki, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia jest prasowany w kostki brykietowe. Dzięki temu zabiegowi, drewno jest bardziej scalone i zyskuje na gęstości. Podnosi to w pewnym zakresie wartość opałową. Zmniejsza się objętość drewna, przez co też łatwiej jest je transportować i magazynować. Jako lepiszcze, wykorzystywana jest w tym procesie żywica, wyciskana z drewna pod wpływem wysokiego ciśnienia. Eliminuje się w ten sposób konieczność stosowania chemicznych lepiszczy, które do ekologicznych nie należą.

Profesjonalna brykieciarka Briklis, pozwala na wytwarzanie brykietów w różnorodnych formach. Możemy formować klasyczne kostki, mydełka, ale także wałki o różnych średnicach, które przypominają nieco belki drewna i w podobny sposób też się palą w piecach kominkowych.

Spalanie brykietu drzewnego.

Samo spalanie jest bardzo w tym przypadku efektywne. Aczkolwiek musimy podkreślić, iż brykiet drzewny nie może być zawilgocony. Pomijając już fakt, iż wilgotny, zacznie się po prostu rozpadać, to trzeba podkreślić szkodliwość spalania wilgotnego brykietu, ale także każdego innego materiału opałowego. Chodzi o to, iż pewna część energii cieplnej, generowana w procesie spalania, zostaje przeznaczona na odparowanie wilgoci z materiału opałowego. Im bardziej więc materiał opałowy wilgotny, tym większą ilość energii będziemy tracić na jego osuszenie. To obniża w dużym zakresie uzysk energetyczny.

Poza tym, wilgoć zawarta w materiale opałowym będzie parować i osiadać na elementach kotła czy też pieca kominkowego. Z czasem, doprowadzi to do jego korodowania. Tak więc, spalanie wilgotnego opału, będzie także w wyraźny sposób obniżać żywotność kotła grzewczego.

Podsumowanie.

Musimy więc powiedzieć, iż brykiet drzewny, na chwilę obecną stanowi doskonałą alternatywę dla paliw kopalnych. Jest to materiał w pełni ekologiczny. Można nawet mówić o odnawialnym źródle energii. Podczas gdy spalamy brykiet w naszym piecu kominkowym, za oknem rosną już kolejne drzewa. Ostatecznie, na korzyść brykietu drzewnego przemawia fakt, iż generowane przez nieco ilości CO2, są nieduże, i jest to CO2, znajdujący się w obiegu naszej plany. CO2 pochodzący z węgla czy też gazu ziemnego, jest z obiegu wycofany, a my, jako ludzie, bezmyślnie wprowadzamy go ponownie w obieg, tym samym przyczyniając się do zmian klimatycznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*