Brykiet drzewny i jego produkcja.

Brykiet drzewny

Brykiet drzewny to na chwilę obecną jeden z tych materiałów opałowych, które charakteryzują się niskim poziomem emisji zanieczyszczeń podczas spalania. Poza tym jest stosunkowo energetyczny. Co prawda nie ma szans na jakiekolwiek równanie się z węglem kamiennym w tym zakresie, niemniej jednak jest to materiał bardziej ekologiczny. Można nawet powiedzieć, iż jest to, jakby nie patrzeć źródło energii odnawialnej – podczas gdy my będziemy spalać jedne brykiety, drugie, pod postacią drzew będą już rosnąć. W trakcie spalania wydziela się także dwutlenek węgla, który automatycznie jest wchłaniany przez kolejne, rosnące drzewa. Jednym słowem, brykiet drzewny, obecnie staje się bardzo popularnym materiałem opałowym.

Jak powstaje brykiet drzewny?

Obecnie brykiet drzewny, bardzo często wytwarzany jest z odpadów z produkcji tartacznej i stolarskiej. Odpad ten, to wszelkiego rodzaju wióry, ścinki i trociny, dla których ciężko jest znaleźć jakieś sensowne zastosowanie. Przetwarzanie ich na ekologiczny materiał opałowy, jakim bez wątpienia jest brykiet drzewny to idealne rozwiązanie. Oczywiście do przetwarzania na brykiet nadają się także inne materiały. Często są to wszelkiego rodzaju drobniejsze gałęzie pochodzące z wycinek przemysłowych. W ich trakcie pozyskuje się przede wszystkim grube i długie drewno, które można skierować do dalszej obróbki. Cieńsze gałęzie absolutnie się do tego nadają. Dlatego też, można je rozdrobnić i po wysuszeniu przetworzyć na ekologiczny brykiet drzewny.

Powstawanie brykietu

Sam proces powstawania brykietu jest całkiem prosty. Wysuszony materiał wsadowy (wióry, trociny, ścinki), trafia do odpowiedniej maszyny, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, jest prasowany i kształtowany w brykiety. Spoiwem do brykietu jest naturalna żywica, wyciskana z drzewa pod wpływem jego prasowania. Zapewnia to wysoki poziom ekologiczności materiału. Kluczowym aspektem jest tutaj jednak utrzymanie wysokiego poziomu izolacji pomieszczeń produkcyjnych oraz magazynowych. Chodzi o to, aby nie przedostała się tam wilgoć, która jest największym wrogiem brykietu. Nadmierny poziom wilgoci, będzie negatywnie wpływać zarówno na sam proces produkcji, jak i na późniejsze spalanie brykietu.

Maszyny do produkcji brykietu.

Aby możliwe było formowanie brykietów drzewnych z odpadów tartacznych i stolarskich, konieczne jest posiadanie odpowiednich, nowoczesnych brykieciarek. Obecnie bardzo dużym poziomem popularności cieszą się maszyny dostarczane przez firmę Briklis. Są to w pełni nowoczesne maszyny, zapewniające wysoki poziom wydajności produkcji brykietu. Poza tym gwarantują nam możliwość wytwarzania brykietu o różnorodnych formach, zgodnych z aktualnym zapotrzebowaniem na rynku. Możliwe jest przygotowanie linii produkcyjnych do wytwarzania brykietu, dostosowanych zarówno do wykorzystywania wiórów i trocin, jak również wyposażonych w rozdrabniarki do cienkich gałęzi. Dodatkowe, maszyny wchodzące w skład linii produkcyjnych, mogą dysponować komorą suszącą, aby przed samym formowaniem brykietu drzewnego, dodatkowo wysuszyć materiał wsadowy.

Podsumowanie

Generalnie, trzeba tutaj więc powiedzieć, iż brykiet drzewny to bardzo dobry materiał opałowy, charakteryzujący się dobrymi parametrami spalania oraz niskim poziomem emisji zanieczyszczeń. Jego produkcja także nie należy do najbardziej skomplikowanych, toteż w chwili obecnej, staje się coraz bardziej popularnym materiałem opałowym do ogrzewania naszych domów, na przykład za pomocą pieców kominkowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*